29 вересня. Виховання дітей (Притчи 22)

У цьому випуску від 29 вересня текст 22 розділу книги Притчи Соломона. Звертаємо увагу на поради щодо виховання дітей.
“Новий Заповіт для нової України” – щоденна програма Петра Новочеха.

Річний план щоденного читання

Транскрипт випуску

Жанр притчей або приповістей нагадує намисто, зібране із маленьких окремих намистинок – коротеньких закінчених виразів, нанизаних на одну нитку, зібраних у єдину книгу, збірник мудрих висловів. Ці вирази є констатацією реальності, яку автор не обов’язково схвалює, але визнає і вважає необхідним поділитися з читачем знанням й дати пораду, як поводити себе мудро у тих обставинах.

Я хочу звернути увагу на ті слова, які часто тлумачаться неправильно. А саме 15 вірш: “До серця дитини приліпилась дурість, проте лозина виховання прожене її від нього”. Українські переклади і даний переклад Рафаїла Турконяка, і Івана Огієнка, забезпечують набагато краще розуміння, ніж, на жаль, досі популярний серед українців Сіндальний російський переклад, згідно з яким серед християн затвердилась думка, що Біблія вимагає від батьків обов’язково використовувати фізичні покарання для неслухняних дітей. У російському перекладі цей текст звучить так: “Глупость привязалась к сердцу юноши, но исправительная розга удалит ее от него.”
Є велика різниця між виразом “исправительная розга” і “лозина виховання”. В першому разі передається думка, що саме лозина (розга), конкретний предмет, і є необхідним засобом виховання дитини. Українській же вираз “лозина виховання” точніше передає значення оригінального тексту שבט מוסר (шейбет мусар), який є фігуральним виразом на зразок того, як ми говоримо “меч правосуддя” або “вогонь випробування”. Ми не маємо на увазі, що суддя носить із собою меча й рубає їм голови злочинців, чи потрапляючи у випробування, ми отримуємо опіки від буквального вогню. Подібно до того й “лозина виховання”, або дисципліни. Мова йде про те, що діти мають рости в оточенні з ясними й послідовними принципами дисципліни, де вони чітко знають, що дозволено, а що ні, що є добрим, а що поганим. За що вони отримають заохочення й нагороду, а за що – догану і покарання. І ці принципи не змінюються залежно від настрою батьків.
Яким саме чином будуть нагороджені чи покарані діти – те вирішують батьки, уважаючи на характер, вік, стать дитини тощо. Соломон цією порадою не звужує дисциплінування до різки, він підкреслює необхідність дисципліни для дітей як такої, щоб вони не затверджувались у дурості, у вадах, а долали їх за допомогою розумного виховання з боку батьків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *