15 жовтня. Руйнуємо фортеці брехні (2 Кор 10)

У цьому випуску від 15 жовтня текст 10 розділу із Другого послання до коринтян. Павло веде боротьбу із неправдою й дає поради, як саме перемагати ворожі задуми.
“Новий Заповіт для нової України” – щоденна програма Петра Новочеха.

Річний план щоденного читання

Транскрипт випуску

У Розділі 10 Павло захищає своє служіння, знову ж таки не тому, що коринтяни ображають його его, а тому, що це служіння йому довірив сам Бог і нехтування їм буде легковажним відношенням до самого Бога, який доручив йому це служіння. Апостол називає своє служіння боротьбою і порівнює його із воєнними діями. У цьому уривку Павло вживає слова, що стосуються військ та битв.

Зброя нашої боротьби не тілесна, а сильна завдяки Богові, щоби знищити твердині; ми руйнуємо задуми та всяку гордість, що повстає проти Божого пізнання; ми підпорядковуємо кожний задум на послух Христові (2 Кор 10:4-5).

У грецькому оригіналі “твердиня” – це “ὀχύρωμα” – укріплення, фортеця. Як цегляні фортеці складаються з окремих цеглин, так і ці твердині складаються з окремих думок, ідей, задумів, що суперечать істині Божій, повстають проти неї, намагаються придушити та заглушити голос розуму.
Варто відзначити, що Павло вживає слово λογισμος – “задум”, що означає не просто думку, а скоріше розрахунок. Коли людина більше стурбована не питанням: це є правда чи ні, а тим, чи то вигідно мені? Якщо я буду у це вірити, це не буде небезпечно для мене, це мені зручно так думати, чи ні? Частіше саме так люди починають вірити у неправду.

Якщо людина сприймає одну хибну думку, що тягне за собою іншу брехню, згодом, ці думки кладуться одна на іншу і будуть справжні ментальні мури, створюють цілі фортеці хибного світогляду. Яскравим прикладом такого процесу будування твердині є переконання більшості росіян у справедливості їхньої агресії проти України. День у день російські пропагандисти закидали до розуму пересічного росіянина брехню за брехнею, і як цеглини, вони склалися у велику фортецю неправди.

Цікаво, що згодом, у часи апостола Павла слово охюрома стало означати не лише фортецю, а також і в’язницю, тому що небезпечних злочинців тримали саме у підвалах фортець. Саме це відбувається із людьми, які не перевіряють інформацію, сприймають брехню за правду, вони стають в’язнями власних хибних переконань. Тому нам буває дуже важко, інколи взагалі неможливо, переконати знайомих росіян у несправедливості російського нападу на Україну.

Що робити в цьому разі? Павло відповідає: боротися. Боротися проти кожної думки, що повстає проти Божої істини, що відома нам через Біблію, через Старий і Новий Заповіт. Знову він вживає військовий термін αἰχμαλωτίζω – підпорядковуємо (перекладає Турконяк), а літерально це значить – “брати у полон”. Уявіть собі ситуацію, коли українські воїни оточили групу російських солдатів і тримають їх у прицілі. Для росіян лишаєтся два варіанти: або здатись у полон, або бути вбитими. Саме це означає αἰχμαλωτίζω. Таку боротьбу веде апостол Павло. Він підкорює власні думки Істині з великої літери, а також переконує людей, що стали в’язнями у твердині власного хибного світогляду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *