17 червня. Десять тисяч законів (Євр.8)
У цьому випуску від 17 червня читаємо 8 розділ Послання до Євреїв. Якими законами мають керуватися люди?
“Новий Заповіт для нової України” – щоденна програма Петра Новочеха.
Річний план щоденного читання
Дивитись у YouTube
Попередні випуски
Транскрипт випуску
Англійський письменник Гілберт Честертон писав: «Якщо люди не будуть керуватися десятьма заповідями, вони будуть керуватися десятьма тисячами заповідей». Його понад сторічне передбачення виповнилося навіть у більшій мірі. Тепер наші зведення законів сягають сотень тисяч «заповідей», тобто статей. Чимало законодавців оцінюють свою діяльність у парламенті кількістю запропонованих ними законів, а чимало пересічних виборців теж вважають це чимось добрим. Досить часто можна почути щось на кшталт: «Треба прийняти закон, який…»
Велика кількість законів є проблемою сама в собі. По-перше, ніхто з людей не здатний запам’ятати зміст усіх існуючих законів та тих, які поточно приймаються на кожній сесії парламенту. Конгрес США щороку затверджує актів у десятки тисяч сторінок. Майже ніхто з конгресменів читає їх усі. Коли у 2010 році демократська партія Обами продавлювала новий закон про охорону здоров’я, текст якого перевищував 2000 сторінок, і який, за винятком одного чи двох прискіпливих законодавців, вони не прочитали, спікер палати Ненсі Пелозі сказала, що Конгрес «[має] ухвалити законопроект, щоб ви могли дізнатися, що в ньому». Не дізнатися перше, а далі ухвалювати чи відкидати, а ухвалити й потім дізнаватися, що ж там ми таке ухвалили. На жаль, саме у такий спосіб приймається більшість законів. Російський парламент журналісти охрестили «скаженим принтером» через численність прийнятих там законів.
По-друге, закони за своєю природою переважно є обмеженнями, отже, що більше законів, то менше свободи. На разі, українські активісти-законодавці просувають закони проти т.з. дискримінації меншин ЛГБТ, які суттєво обмежать свободу слова, релігії, ЗМІ, підприємництва тощо. Це ж стосується «скаженого принтеру» російської думи, яка своїми законами перетворила країну на тоталітарний режим.
Нарешті, по-третє: коли законів дуже багато, і навіть юристи не знають їх усіх, коли вони суперечать один одному, коли статті сформульовані нечітко, то влада починає застосовувати закони вибірково, за відомим принципом: «Друзям — усе, а ворогам — закон!»
Отже Честертон мав рацію. Не хочете жити за біблійними 10 заповідями, вважаєте їх дуже суворо обмежуючими вашу свободу? Добре, будете жити обмежені десятьма, а то і ста тисячами законів.
Божий спосіб влаштування життя є набагато кращим: люди керуються невеликою кількістю законів, але вони не надруковані в книгах, а викарбувані в серцях. Ось, як пише про це автор Послання до Євреїв, цитуючи пророка Єремію: «Мої Закони Я вкладу в їхній розум, напишу їх на їхніх серцях і буду для них Богом, а вони будуть для Мене народом. І ніхто не буде навчати свого ближнього та свого брата, кажучи: Пізнай Господа! — бо всі вони пізнають Мене, від малого до великого.»