19 листопада. Слуги народу (Івана 13)
У цьому випуску від 19 листопада читаємо 13 розділ Євангелії від Івана. Коментар на тему хто є найголовнішим серед людей.
“Новий Заповіт для нової України” – щоденна програма Петра Новочеха.
Я записав усе Перше послання апостола Павла до Коринтян в одному mp3 аудіофайлі. Це видання незвичайне тим, що в ньому немає поділу на розділи. Ви будете слухати все послання як єдине ціле, саме як його слухали коринтяни. Завантажте або слухайте онлайн на моєму вебсайті
Попередні випуски
Транскрипт випуску
Іван детально розповідає про останні часи життя Ісуса Христа перед його розп’яттям. Починаючи з 13 розділу аж до 18-го – це опис таємної вечері з учнями, останні промови Ісуса, якими Він готує учнів до життя в нових умовах коли Його особисто не буде з ними, а замість Нього прийде до них інший Утішитель – Дух Святий, який не буде обмежений ані місцем, ані кількістю людей, ані часом.
Розділ починається з опису дуже неочікуваної учнями події: Ісус вмиває ним ноги. Звичайно у ті часи, коли не було асфальтових доріг як зараз в Єрусалимі, ноги людей, взуті в сандалі припорошувались пилом. Заходячи до хати вони самі собі вмивали ноги, а в заможних домах слуги вмивали ноги поважним гостям. Ісус бере на Себе обов’язок слуги і миє ноги учням. Цей вчинок повністю перевертав традиційне уявлення про ієрархію влади. Не кажучи вже про римський культ гордості та сили, навіть юдейське суспільство було структуроване за принципом: старший володарює, а молодший служить. Апостоли, як люди свого часу, теж сперечались хто буде головним у царстві Христа. Ісус прокоментував їхню суперечку таким словами: “Ви знаєте, що ті, кого вважають володарями народів, панують над ними, а їхні вельможі гноблять їх. Але не так буде між вами: якщо хтось між вами хоче бути великим, нехай буде вам слугою. І якщо хтось між вами хоче бути першим, нехай буде для всіх рабом.” (Мр.10:42-44). То була теорія, а тепер під час останньої вечері Ісус провів практичне заняття.
Сучасне уявлення в демократичних суспільствах про те, що вибрані народом керівники є слугами народу є результатом впливу християнства, саме цієї Ісусової науки. Грішні люди перекручують і це Боже слово, так що називаючи себе “слугами народу” вони продовжують язичницьку безбожну традицію панування над людьми та пригноблення їх, але завдяки Євангелії ми знаємо, що це хибна поведінка і час від часу громадянське суспільство нагадує начальникам про їхню відповідальність перед народом, а іноді доводиться іти на Майдан саме для того, щоб освіжити та оновити Христові принципи влади. Згідно популярному американському виразу, який приписують Томасу Джеферсону, “Коли уряд боїться народу, є свобода. Коли люди бояться уряду, панує тиранія”.
Служіння іншим чимало людей вважає для себе принизливим. А чому Ісус не відчував Себе приниженим, коли мив ноги учням? Звертаю вашу увагу на вірші 3-5: “ [Ісус], знаючи, що все дав Йому Отець у руки і що від Бога вийшов та до Бога йде… налив води до вмивальниці й почав мити ноги учням”. Люди, що дуже побоюються, що служіння іншим призведе до втрати гідності, насправді, глибоко в серці є носіями рабської ментальності, згідно з якою образно кажучи “мити ноги” можуть лише раби. Але особа, яка впевнена, що вона є дитиною Божою, в якій живе Сам Бог Дух Святий, яка вірить, що вона належить до обраного Богом народу, що вона має гідність сина чи дочки Божої, що, як каже апостол Павло до Ефесян, Бог нас “в Ісусі Христі посадив разом на небесах” (2:6) – така людина не боїться служити.