Скільки військової допомоги для України у «60-мільярдному біллі»?

Published On 13 Березня, 2024 | Статті

Андрій Ілларіонов

Останні кілька тижнів адміністрація Байдена веде безпрецедентну за жорсткістю кампанію тиску на Палату Представників Конгресу США з метою затвердження нею т.зв. «додаткового білля щодо забезпечення національної безпеки» заради, як стверджує пропаганда Білого дому, «порятунку України».

Найбільше напруження ця кампанія передбачувано має у США та Україні. Про агітацію за вказаний білль високопоставленими співробітниками адміністрації вже не раз говорилося на цих сторінках. На нещодавній закритій зустрічі у Вашингтоні, присвяченій багато в чому військовій допомозі США, високопоставлений експерт (колишній заступник міністра США) заявив, що голосування за цей білль у Палаті є «найважливішим голосуванням за останнє століття, а, можливо, і в усій історії США» .

Проте громадськість, журналісти, експерти, державні чиновники – як у США, так і в Україні погано знайомі з цим біллем. Наприклад, жоден із українських співрозмовників Гарі Табаха, які активно вимагали прийняття цього білля, як з’ясувалося, не був знайомий із його змістом. У ході вищезгаданої вище зустрічі у Вашингтоні автор цих слів поставив аналогічне питання процитованому вище експерту, який стверджував, що у зазначеному біллі передбачено військову допомогу Україні у розмірі 60 млрд.дол. З’ясувалося, що ні цей експерт, ні більше двох десятків інших високопоставлених учасників зустрічі вказаний білль не читали.

У зв’язку зі сказаним є корисним познайомити читачів зі змістом даного білля щодо розмірів військової допомоги, передбаченої документом для України.

Офіційна назва вказаного білля – «Закон про надзвичайні додаткові асигнування на національну безпеку 2024 р.» (Emergency National Security Supplemental Appropriations Act, 2024).

Білль був проголосований у Сенаті 7 лютого 2024 р.
“За” проголосували 66 сенаторів (47 демократів, 17 республіканців, 2 незалежних).
«Проти» проголосували 33 сенатори (31 республіканців, 1 демократ, 1 незалежний).
Один сенатор (республіканець) у голосуванні не брав участі.

Повні тексти білля можна знайти за наступними лінками:
https://www.congress.gov/amendment/118th-congress/senate-amendment/1388/text

Скільки ж військової допомоги для України у 2024 р. передбачено у цьому біллі?

Як відомо, військова допомога США Україні надається трьома основними каналами: USAI, FMF і PDA.
Які кошти у зазначеному законопроекті передбачені цими каналами?
І як вони можуть бути використані адміністрацією США?

Стадія перша – бюджетні асигнування та встановлення стель допомоги Конгресом по трьох каналах

1. Ініціатива сприяння безпеці України (USAI, Ukraine Security Assistance Initiative).
13.8 млрд. дол. – для України на період до 30 вересня 2025 року, тобто протягом двох майбутніх фінансових років – 2024-го та 2025-го.

2. Програма іноземного військового фінансування (FMF, Foreign Military Financing Program).
1.6 млрд. дол. – для допомоги Україні та країнам, на які впливає ситуація в Україні, а також на пов’язані з цим витрати на період до 30 вересня 2025 р., тобто. протягом двох майбутніх фінансових років – 2024-го та 2025-го.

3. Програма президентських повноважень (PDA, Presidential Drawdown Authority).
7.8 млрд. дол. – нова стеля постачання ПДА за всіма напрямками, включаючи Україну, Ізраїль, Тайвань та інші, на період до 30 вересня 2024 р.

Стадія друга – використання адміністрацією коштів, асигнованих Конгресом

Кошти по каналах Ініціатива сприяння безпеці України USAI і іноземного військового фінансування FMF, асигновані Конгресом, спрямовуються на розміщення замовлень для американських компаній, які виробляють військову продукцію, яка потім має бути поставлена Україні. Очевидно, що це тривалий процес.

Як показує довідка CBO (Congressional Budget Office, бюджетний департамент Конгресу), передбачається, що здійснення Пентагоном та Держдепом витрат, асигнованих Конгресом у 2024 р., здійснюватиметься щорічними порціями протягом 10 наступних років – з 2024 по 2033 роки.

У зазначеній довідці наведено загальні військові витрати з цього білля – 67.1 млрд.дол. (тобто для збройних сил США, України, Ізраїлю, Тайваню). Оскільки максимальні потенційні асигнування, призначені у цьому законопроекті для України, становлять 15,4 млрд. дол. (Сума USAI і FMF), або 23% від усіх військових витрат по цьому біллю, то за умови, якщо витрати на користь України будуть здійснюватися більш-менш пропорційно до загальних витрат, то …у такому разі ймовірні суми виплат на користь України, які можуть бути здійснені виконавчою владою США у 2024 р., навряд чи перевищать 2.2 млрд.дол.
Як показав досвід 2022-2023 років, далеко не всі кошти, асигновані Конгресом були використані адміністрацією для розміщення відповідних виробничих замовлень. Так, з 18.9 млрд. дол., асигнованих Конгресом по каналу USAI у 2022-2023 фінансових роках, на 15 січня 2024 р. (тобто через півтора року після виділення коштів Конгресом) замовлення на виробництво були розміщені лише на 12.3 млрд. дол., але в суму 6.6 млрд.дол., тобто більш ніж на третину виділених асигнувань замовлення так і не були зроблені. (До речі, жодного замовлення на 155 мм снаряди. Чому?)

Після того, як такі замовлення розміщені, природно, знадобиться якийсь час для того, щоб виготовити відповідну продукцію та доставити її на територію України. Для прикладу: із 23.2 млрд.дол. коштів, асигнованих Конгресом по каналах USAI та FMF у 2022 та 2023 роках, на територію України за два роки було доставлено військової допомоги на суму трохи більше 1.6 млрд.дол., що становить 7% виділених асигнувань.

Все вище сказане у застосуванні до обговорюваного питання означає, що хоча деяке фінансування каналами USAI та FMF у 2024 р. може справді відбутися, проте очікувати на реальні поставки військової допомоги в Україну у 2024 р. безпідставно.

Стадія третя – постачання військової допомоги каналом PDA

У законопроекті 2024 р. стеля ПДА Програма президентських повноважень (PDA, Presidential Drawdown Authority) запропонована для поставок у всіх напрямках, включаючи Україну, Ізраїль, Тайвань, а також не специфіковані напрямки. На відміну від цього у 2022 р.р. та у 2023 ф.р. стелі ПДА встановлювалися лише для однієї України – 11,0 млрд. дол. та 14.5 млрд.дол. відповідно.

Публічна інформація про передбачуваний розподіл коштів ПДА між різними країнами нині відсутня. Можна припустити, що у разі загострення ситуації на Близькому Сході і особливо в Тайванській протоці, враховуючи відомі пріоритети США, ресурси ПДА значною мірою, якщо не повністю, можуть бути спрямовані на ці театри.

У тому випадку, якщо на інших театрах не станеться катастрофічного розвитку подій, і ситуація на фронтах російсько-української війни розвиватиметься за інерційним сценарієм, можна припустити, що з 7.8 млрд.дол. глобальної стелі ПДА Україна може розраховувати на постачання у розмірі 5-6 млрд. дол. Така сума виявилася б приблизно в 2-3 рази меншою, ніж стелі ПДА, що встановлювалися для України у 2022 р.р. (11.0 млрд.дол.) та 2023 ф.р. (14.5 млрд. дол.).

Однак у такого роду розрахунки втручається ще один фактор невизначеності, який за останні два роки став цілком певним і, мабуть, найбільш передбачуваним. Це систематичні недопоставки військової допомоги Україні з боку адміністрації Байдена, порівняно з рішеннями, прийнятими Конгресом. У 2022 р.р. із дозволених Конгресом 11 млрд.дол. по каналу ПДА адміністрація Байдена не поставила військової допомоги на 2 млрд. дол., у 2023 р.р. із 14.5 млрд.дол. – На 4.2 млрд.дол. Виходить, що в середньому за два роки питома вага недопоставок військової допомоги дорівнює приблизно п’ятій частині від стелі, встановленої Конгресом.

Якщо припустити продовження традиції, взятої на озброєння адміністрацією Байдена, і щодо військової допомоги, яка може бути схвалена Конгресом у 2024 році, то, беручи до уваги оптимістичну оцінку стелі постачання ПДА для України, припустимо, в 5.5-6.0 млрд. .дол., це означає, що фактичні постачання на територію України можуть становити приблизно 4.5-4.8 млрд.дол.

Ось ця величина – 4.5-5.0 млрд. дол. на весь 2024 р.р. (а, звісно ж, не 60 млрд. дол. чи інші подібні фантастичні цифри), тобто. близько 400-500 млн. дол. в середньому на місяць, і представляється тією реалістичною оцінкою розмірів військової допомоги США Україні в нинішньому році, яка дійсно включена до білля «Про надзвичайні додаткові асигнування на національну безпеку 2024 р.», і яка за відносно сприятливого розвитку подій може бути фізично доставлена в Україну у 2024 ф.р.

Слід також вкотре нагадати, що недопостачання зброї та боєприпасів Україні адміністрацією Байдена у 2023 р.р. становлять порівнянну величину – 4.2 млрд.дол. Розблокування військової допомоги, яка блокується протягом двох з лишком місяців, дозволило б Україні отримати приблизно той самий обсяг допомоги, заради якої, згідно з пропагандистський зусиллями Білого дому, він так наполягає на голосуванні Палати представників.

У цьому зв’язку також не можна не відзначити, що не лише для перемоги у цій війні, а й для успішної оборони України (а також Європи та всього цивілізованого світу) розміри військової допомоги Україні до повинні бути збільшені на два порядки.

П.С.
Зазначений білль також містить у собі фінансування на 9.2 млрд. дол. гуманітарної допомоги мешканцям України, Сектору Газа, Західного Берега, Східної Африки (Сомалі?), Південної Азії. Крім того, білль наказує міністру внутрішніх справ вживати надзвичайних заходів на південному кордоні США лише в тому випадку, якщо середньодобова за 7 днів кількість її перетинів нелегальними іммігрантами перевищить 5000 осіб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *