13 вересня. 1 Кор. 4. Рецепт психічного здоров’я
У цьому випуску текст 4-го розділу й коментар на тему самооцінки та здорових відносин.
Щоденна програма Петра Новочеха транслюється о 9 годині вечора за київським часом.
Річний план щоденного читання
Транскрипт випуску
13 вересня. Щоденне читання за таким розкладом, щоб за рік добре познайомитись з усім Новим Заповітом. Бо ця книга є основою доброго життя й взагалі європейської цивілізації.
Відомо, що у Павла були складні відносини з коринтянами. Деякі коринтяни не вважали Павла навіть апостолом. Бо, бачите, він поводив себе не так поважно, як мали б справжні лідери громади. Він навіть працював власними руками, нібито якийсь дрібний ремісник, замість того, щоб отримувати щедрі пожертви від вдячних шанувальників. Отже, у читача може скластися враження, нібито апостол виправдовується. Саме довге листування приводить до думки, що Павла дуже непокоять його відносини із коринтянами. Але пов’язане це не з тривогою Павла щодо власного авторитету. Він дбає про духовне та психічне здоров’я громади й кожного коринтського християнина зокрема. Тут у четвертому розділі він ділиться рецептом власного духовного здоров’я та цілісності своєї особи, і пропонує коринтянам скористатися цим рецептом. Отже послухаємо текст 4-го розділу.
Текст 4-го розділу
Помітили вживання апостолом іронії й сарказму? Але я хочу звернути увагу на інше.
На перший погляд, заява апостола про те, що йому байдуже, що про нього думають коринтяни, чи взагалі будь які люди, виглядає зухвалістю нарциса. Із поширенням психологічної методики виховання у дітей високої самооцінки (селф-естім), суспільство наповнилось себелюбними істотами, яким байдуже, як їх поведінка впливає на інших. Цікаво, що дослідження професора Університету штату Флорида Роя Баумайстера (доктор психології, Прінстонський університет) виявили, що єдиною рисою, притаманною майже всім злочинцям, є висока самооцінка. І це цілком зрозуміло, бо людина з високою самооцінкою вважає себе найважливішою особою у світі й не дуже переймається тим, як почуваються інші. Запитайте себе, чи хотіли б ви жити у шлюбі з такою людиною?
Звичайно, апостол Павло ні в якому разі не схожий на таких самозакоханих нарцисів. Він віддає стовідсотково себе на служіння Богу та людям. Його життя – це суцільна жертва для інших.
Справа в тому, що існує три джерела для самооцінки, які тут Павло й перелічує.
Перш за все це людський суд: що інші думають про нас.
Друге – це, що я сам про себе думаю.
Й нарешті, що думає про мене Господь.
Перші два джерела (людський суд та власні думки) є пасткою для християнина, бо в першому випадку ми залежимо від осудів чи похвал інших, й залежно від них почуваємося чи нещасними, чи щасливими. Проблема також в тому, що кожна особа є таємницею, отже дуже часто людський суд є неточним.
Схожа проблема також і з власними думками, бо ми вміємо зваблюватися власною особою. ‘Людське серце найлукавіше над все та невигойне, хто пізнає його? ‘ Єремiя 17:9 Огієнко
Тому Павло вибирає для себе й пропонує коринтянам третє, найнадійніше джерело оцінки – “Той, Хто мене судить, то Господь.” Його оцінка найточніша, найобєктивніша. З одного боку, Господь викриває наші гріхи, з іншого – дарує нове життя і змінює нас. Як же дізнатися, що думає про нас Господь? Для цього дане нам Святе Письмо – Біблія, й зокрема – Новий Заповіт.
Ці ідеї дуже майстерно висловила матір Тереза у своїх відомих порадах. Саме ними я хочу завершити цей випуск подкасту “Новий Заповіт для нової України”:
Люди часто нерозумні, нелогічні та егоцентричні;
Все одно вибачайте їх.
Якщо ви добрий, люди можуть звинуватити вас в егоїстичних, прихованих мотивах;
Все одно будь щедрим.
Якщо ви досягнете успіху, ви придбаєте фальшивих друзів і справжніх ворогів;
Все одно досягайте успіху.
Якщо ви чесні та відверті, люди можуть вас обдурити;
Все одно будьте чесними та відвертими.
Те, що ви будуєте роками, хтось може знищити за одну ніч;
Будуйте все одно.
Якщо ви знайдете спокій і щастя, вони можуть заздрити;
Все одно будьте щасливі.
Добро, яке ви робите сьогодні, люди часто забудуть вже завтра;
Все одно робіть добро.
Розумієте, в решті решт, все це було між вами і Богом;
Все це ніколи не було між вами і ними.