3 жовтня. Лжеапостоли-шинкарі (2 Кор 3)
У цьому випуску від 3 жовтня 3-й розділ Другого послання до Коринтян із коротким оглядом минулого та сучасного.
“Новий Заповіт для нової України” – щоденна програма Петра Новочеха.
На початку звучить пісня “У Христі ми друга маєм” у виконанні Praise Band із Ірпінської Біблійної церкви. https://www.youtube.com/watch?v=J05id0TgS5o
Річний план щоденного читання
Транскрипт випуску
Знайомлячись з листуванням апостола Павла з коринтянами, дивуєшся, звідки бралася та безліч проблем у коринтської Церкві? Здається що останній вірш другого розділу, який ми прослухали учора, проливає деяке світло. До речі, треба сказати, що коли автори, в тому числі апостол Павло, писали біблійні тексти, вони не поділяли їх на розділи чи вірші. Часто книга виглядала, як сувій із суцільним письмом. Біблію було поділено на розділи та вірші, щоб допомогти краще орієнтуватись й швидше знаходити бажане місце. Набагато легше знайти «Івана, розділ 3, вірш 16», ніж шукати у всьому тексті книги Івана слова «бо так полюбив Бог світ…». Втім, сьогодні із розповсюдженням комп’ютерів та електронних Біблій знайти стало значно легше, проте все одно поділ на глави та вірші дуже зручний. Поділ, який зазвичай використовується сьогодні, був розроблений Стівеном Ленгтоном, архієпископом Кентерберійським приблизно в 1227 р. Починаючи з англійської Біблії Вікліфа 1382 року, майже всі переклади Біблії дотримуються поділу розділів Ленгтона. Але треба зауважити, що інколи поділ на розділи розриває єдиний смисловий блок чи параграф на дві частини. На мій погляд, останній вірш 2-го розділу краще підходить до змісту третього.
“Ми не є такими, – пише апостол, – як багато хто, які торгують Божим Словом, але ми проповідуємо щиро — так, як від Бога, перед Богом, у Христі.” У дні Павла, очевидно, не бракувало лжеапостолів (про це пише й апостол Петро 2 Петра 2:1). Зображаючи їх, Павло вживає дуже соковите слово καπηλεύω (капелейо – торгувати). Марвін Вінсент, професор Нового Заповіту в Теологічній семінарії Юніон у Нью-Йорку, підкреслює, що це слово вживається в усьому тексті Біблії лише тут. κάπηλος торгаш або рознощик, також шинкар. κάπηλοι сформували окремий клас серед грецьких торговців, який відрізнявся від купців або оптовиків. Цей термін особливо вживався до роздрібних торговців вином, для яких шахрайство та зменшені міри об’єму були звичайними речами. Гален, грецький лікар і філософ римської доби говорить про торговців вином, що вони змішують нові вина таким чином, щоб ті видавалися за старі. Капелос не лише продавали свої товари на ринку, але й мали винні магазини καπηλεῖα по всьому місті. Порядним громадянам вважалось непристойним заходити туди. Всю торгівлю такого роду громадська думка зневажала. Наприклад, у Фівах ніхто, хто продавав на ринку протягом останніх десяти років, не мав права брати участь в управлінні. Платон, говорячи про зло розкоші та бідності, порадив: «Який засіб може знайти розумне місто проти цієї хвороби? По-перше, вони повинні мати якомога менше капелой – роздрібних торговців» («Закони», 919).
Павло вживає термін капелейо для фальшивих апостолів та лжевчителів, щоб підкреслити, що проповідуючи ніби Боже слово, вони насправді фальсифікують. Як давньогрецькі шинкарі розбавляли вино, щоб отримати більше грошей, так і ці лжеапостоли розбавляють істину Божого слова з метою наживи чи популярності. Вони служили собі, а не Богові, якого представляв Павло.
У результаті діяльності таких брехливих вчителів, з’являється перекручене християнство, яке не має спільного із Христом. Наприклад, нинішне московське православ’я та значна частина російських протестантів, які підтримують злочинну війну Росії проти України, посилаючись на бога. Зрозуміло, що бог, якому вони служать, не є Богом Біблії. Це яскраво продемонстрував колишній український громадянин Максім Фомін. Як повідомляє у своєму ФБуці пастор Сергій Ткаченко, Фомін у “2011 році брав участь у збройному пограбуванні банку в Донецьку, за що і був засуджений та відбував покарання. Ну а коли прийшов узкій мір, то усі ідєйно-блізкіє були залучені до того, що гебня вміє найкраще – грабувати та вбивати: ну і цей джентельмєн удачі звичайно ж. І так бачте вислужився, що аж у кремль має вхід.” Послухайте, як він перефразував промову Путіна від 30 вересня, де той оголосив анексію південних земель України. Зверніть увагу на те, що Фомін бажає своїм глядачам залишатися з богом. Яким богом? Звичайно не з Христом.
Отже лжеапостоли, лжевчителі є найбільшою небезпекою церкви. Розумні християни знають Боже Слово, Біблію, Новий Заповіт особливо, порівнюють слова вчителів із Божим Словом і приймають лише те, що узгоджується із Святим Письмом.