26 жовтня. Любов із кулеметом (1 Івана 4)

У цьому випуску від 26 жовтня читаємо четвертий розділ Першого послання апостола Івана. Івана часто називають апостолом любові. Яка вона є справжня любов, – про це сьогоднішній коментар.
“Новий Заповіт для нової України” – щоденна програма Петра Новочеха.

Попередні випуски

Перше послання апостола Павла до Коринтян в одному mp3 аудіофайлі. Це видання незвичайне тим, що в ньому немає поділу на розділи. Ви будете слухати все послання як єдине ціле, саме як його слухали коринтяни. Завантажте або слухайте онлайн

Транскрипт випуску

Апостола Івана часто називають апостолом любові. У його книгах Любов є головною темою. Бог є любов, Бог так полюбив нас, що віддав себе у жертву за наші гріхи. Християни мають любити один одного тощо. Незважаючи на те, що любов здається дуже простою і зрозумілою концепцією, важко знайти якусь іншу ідею, яка була б так перекручена, як любов. Часто люди називають любов’ю те що взагалі нею не є, чи є її протилежністю. Наприклад, юнакові приємно знаходитися поруч з дівчиною, його тягне до неї, і він каже: “Я люблю тебе”. Якщо вона дозволить йому задовольнити сексуальний потяг, то дуже скоро виявиться, що насправді її, її особу, її душу, він не любив, а любив себе й бажав отримати насолоду для себе. Частково, ця мішанина тлумачень любові пов’язана з багатогранністю цього явища.

Новий Заповіт був написаний давньогрецькою мовою. Давні греки винайшли три слова, щоб виразити любов. Ерос, філео, агапе. Першим вони визначали еротичне захоплення, статевий потяг. Другим – братерську, емоційну прихильність. А агапе вживалось для визначення жертовної, вольової, діяльної любові. Треба занотувати, що це поділення на три види любові умовне, бо існують приклади, коли ці слова вживаються у якості синонімів, але все ж корисне для розуміння різноманіття любові.

3Слово ерос не зустрічається в Новому Заповіті. Зрозуміло, це не значить, що Христос ніби проти сексу між чоловіком і дружиною. Він вклав в людей ці бажання. Павло писав до Коринтян, щоб шлюбне подружжя не уникали, а насолоджувались тілами одне одного. Але Іван в своєму посланні вживає слово агапе. В більшості випадків саме цим словом НЗ описує Божу любов до людей, а також заохочує людей любити один одного.

Здається, Клайв Л’юїс порівнює агапе з садівником, який вирощує різні квіти, як різні види любові. Без жертовної любові агапе інші види в’януть, ось чому ми часто чуємо, що хтось перестав любити, любов закінчилась тощо. Ерос і філео – еротичний потяг та емоційна приязнь з часом слабішають, якщо не підтримуються щоденними проявами агапе – діяльної, вольової любові.

Отже можна зробити висновок, що Боже Слово визначає любов не стільки як почуття, а радше як активні дії, спрямовані на добро особі, яку ми любимо. Така любов часто супроводжується і приємними емоціями, але інколи справжня любов спричиняє біль. В деяких умовах, любляча людина вимушена поводити себе, як мати, що дає хворій дитині гірки, але необхідні ліки. Деякі люди вважають, що любити це завжди говорити щось приємне, завжди схвалювати, заохочувати, надихати і ні в якому разі не спричинити емоційний дискомфорт. Але це, навряд є любов’ю. Любляча дружина конфліктує із чоловіком, коли він припадає до пляшки, бо вона розуміє, що пияцтво руйнує не лише її життя, а в першу чергу життя її чоловіка. А та, що не любить, якій байдуже, що станеться з її дитиною, не пропонує гіркі ліки, а дає цукерки.
Чоловік, який любить свою сім’ю, забезпечує її, а також захищає її. Інколи це вимагає від нього покидати на деякий час дружину і дітей, як роблять зараз тисячі українських чоловіків, б’ючись із російськими вбивцями та гвалтівниками.

Справжня любов є активною, діяльною, спрямованою на найвище благо, найвищий добробут людини. Така любов починається з нашого Творця, який перший полюбив нас і зробив все, абсолютно все можливе для нашого спасіння і вічного щасливого життя разом із Ним. Ісуса не спромоглися зупинити ні юдейські релігійні авторитети, ні римські легіонери, ані сам сатана, тому, що Він дійсно полюбив нас. Саме такою любов’ю апостол Іван закликає і нас любити один одного.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *